Podczas naszych nabożeństw chcemy dzielić się tym, co Bóg czyni w naszym życiu. Jako Starsi Wspólnoty Ewangelii zachęcamy do tego, aby składać świadectwo o tym, co przeżywamy z Bogiem i jak Jego działanie wpływa na życie nasze oraz ludzi wokół nas. Nie dla każdego może być łatwe stanąć przed wszystkimi, wziąć do ręki mikrofon i opowiedzieć o swoich duchowych doświadczeniach. Jednak warto próbować, bo składanie świadectwa buduje nas samych oraz słuchaczy, a Bogu płynie chwała! Aby ułatwić przygotowanie świadectwa zamieszczamy poniżej praktyczne wskazówki do składania świadectwa. Przeczytajcie je proszę uważnie i... do dzieła!
Praktyczne wskazówki do składania świadectwa
1/ Módl się o swoje świadectwo.
O Boże prowadzenie, najlepszy dobór słów, właściwy czas i miejsce, o serca słuchaczy.
2/ Jednym zdaniem napisz na kartce, o czym chcesz powiedzieć.
Pomoże Ci to wyłuskać główną myśl wokół której zbudujesz swoje świadectwo.
3/ Pamiętaj o SKO! Twoje świadectwo powinno być:
Skoncentrowane na Bogu – na tym co On uczynił, a nie Ty.
Dlatego unikaj długiego mówienia o sobie, zarówno o swoich zaletach, jak i wadach, o tym co zrobiłeś dobrze, a co źle. Nie mów też, jak bardzo jesteś zdenerwowany, czy zestresowany.
Krótkie – do 5 minut.
Dlatego musisz je przygotować! Pomiń wszystko co nie jest niezbędne. Nie zatrzymuj się nad drugorzędnymi szczegółami. Opowiedz tylko o takich detalach, które są ważne i stanowią o istocie świadectwa.
Odpowiedzialne – taktownie i rzetelnie opowiedz o przebiegu zdarzeń.
Dlatego uważaj, aby nie zawstydzać innych osób; niech Twoje słowa zgadzają się z faktami; nie zdradzaj powierzonych Ci w zaufaniu informacji; nie stawiaj innych osób w nieprawdziwym świetle; nie koloryzuj, nie wyolbrzymiaj ani nie minimalizuj; nie naginaj zdarzeń; mów zgodnie z tym, jak było. Bądź szczery!
4/ Trzy części świadectwa:
A/ zwięźle opisz sytuację, problem;
B/ przedstaw rozwiązanie;
C/ wskaż na Boże działanie.
5/ Napisz krótki plan swojego świadectwa.
Wróć do zdania z punktu 2. Rozwiń je w krótkie myśli i zapisz w punktach. Ten plan włóż do Biblii i trzymaj ją w rękach podczas mówienia świadectwa, a w razie potrzeby użyjesz go, jako ściągi pomocnej w mówieniu. Zanim powiesz świadectwo w kościele, powiedz je w domu. Usłyszysz samego siebie, będziesz mógł skorygować je i poprawić, zobaczysz ile zajmuje Ci czasu.
PAMIĘTAJ:
* Świadectwo nie jest kazaniem – to nie czas na nauczanie, tylko na opowiadanie faktów, okoliczności które wydarzyły się w Twoim życiu;
* Unikaj gwary, sloganów, skrótów, które mogą być rozumiane tylko przez niektóre osoby.
UWAGA!
Koniecznie zgłoś prowadzącemu nabożeństwo chęć podzielenia się świadectwem kilka dni wcześniej!
A jeśli Pan Bóg pobudzi Cię podczas nabożeństwa do złożenia świadectwa, podejdź do prowadzącego i powiedz mu o tym.